Czy Nepal to tylko Himalaje i wspinaczka? Atrakcje w Nepalu nie tylko dla miłośników gór
Nepal zazwyczaj kojarzy się nam z Himalajami, trekingiem i wspinaczką, ale prawdą jest, że nie tylko miłośnicy gór znajdą tu coś dla siebie. Wyjazd do Nepalu, Bhutanu czy Tybetu jest również możliwy dla osób, które nie planują zdobywania wysokogórskich szlaków. Coraz więcej turystów decyduje się więc na wycieczki krajoznawcze, zwiedzanie i poznawanie ciekawej i wielowiekowej kultury tego regionu.
Zwiedzanie Kathmandu, Patan i Bhaktapur
Nepal obfituje w niezwykłe miejsca, zabytki, pałace, świątynie czy też całe place i starówki w miastach i miasteczkach, które warto zobaczyć. W stolicy Kathmandu turyści powinni wybrać się do najbardziej widowiskowych miejsc kultu, czyli do świątyń hinduistycznych i buddyjskich. Koniecznie zobaczyć trzeba Świątynię Małp (Swyambunath) czy piękny kompleks klasztorów i wąskich uliczek zabudowanych wokół świątyni Boudnanath. Są to miejsca z wyczuwalną dobrą energią, mające swoją wielowiekową historię. W tle słychać buddyjskie mantry, w lokalnych sklepikach kupić można pamiątki związane z buddyzmem i kulturą Nepalu. Zdecydowanie warto wybrać się także do hinduistycznego kompleksu świątyń Pashupatinath. To miejsce pochówku wyznawców hinduizmu, zatem poza lokalną misterną architekturą, ascetami sadhu zobaczyć tu można także stosy z palącymi się na gathach zwłokami. Codziennie wieczorem odbywa się tu lokalna ceremonia Aarati, prowadzona przez kapłanów/braminów (m.in. z użyciem świętego ognia).
Kathmandu, Patan i Bhaktapur to rodzaj trójmiasta, z którego każde ma swoją starówkę i plac królewski tzw. Durbar Square. Są to miejsca “naszpikowane” zabytkowymi stupami, pagodami, świątyniami, posągami, tradycyjnymi budynkami i pałacami z rzeźbionymi misternie w drewnie oknami i drzwiami itp. To bogactwo wynika z faktu, że kiedyś każde z tych miast należało do odrębnego księstwa i miało swojego władcę. Każdy z władców chciał prześcignąć sąsiada w bogactwie i prestiżu i kiedy któryś z nich przed swoim pałacem budował jakiś posąg czy inną konstrukcję, to kolejni nie chcąc być gorszymi, robili to samo. Na chodzenie po Bhaktapur czy Patan trzeba poświęcić co najmniej pół dnia, a nawet cały 1 dzień. Rekomendujemy także odwiedzenie lokalnego muzeum i Złotej Świątyni w Patanie, a w Bhaktapur spróbowanie wyrabianego tu charakterystycznego jogurtu w wersji kwaśnej lub słodkiej.
Na Durbar Square w Kathmandu warto zajrzeć do Świątyni Żywej Bogini Kumari, a przy odrobinie szczęścia i cierpliwości można ją zobaczyć przemykającą korytarzami, które nie są udostępnione turystom. Najstarszym jednak kompleksem świątyń hinduistycznych jest oddalone kilkanaście kilometrów od stolicy Changu Narayan – i tu także zdecydowanie warto się wybrać.
Newarowie i ich kultura: magiczne Bandipur
Newarowie to grupa etniczna zamieszkująca dziś głównie Dolinę Katmandu, posługująca się językiem newarskim. Są oni pochodzenia tybetańskiego i dotarli do Nepalu podczas wielowiekowych wędrówek z północy. Mają oni swoją odrębną obrzędowość i tradycje. Liczba Newarów wynosi ponad 1 245 000 osób. Zamieszkują oni oprócz Nepalu także Bhutan, Indie i Tybet. Główną religią wyznawaną przez Newarów jest hinduizm, choć istnieje także duża grupa wyznawców buddyzmu tybetańskiego. Ich kulturę, architekturę i obyczaje wyjątkowo dobrze widać w Bhaktapur leżącym w Dolinie Kathmandu. Inne ciekawe miejsce, gdzie kultura Newarów zatrzymana została w czasie to niewielkie miasteczko Bandipur leżące między Kathmandu i Pokharą. Kiedyś leżało na szlaku handlowym, po zbudowaniu drogi między miastami, znalazło się nieco na uboczu, ale może to i dobrze. Przez miasteczko wiedzie deptak, wokół którego jakby przysiadły stare domy rzemieślników. Są tu kameralne hotele, restauracje, kawiarnie, a nad miasteczkiem wznosi się wzgórze, na które także warto się wybrać. Można na nim odpocząć i podelektować się pięknymi widokami.
Najciekawsze atrakcje miasta Pokhara
Kolejne ciekawe miasto oferujące dużo interesujących miejsc do zobaczenia to Pokhara. Jest tu kilka punktów widokowych, świątyń i ciekawostek przyrodniczych przyciągających turystów. Warto wybrać się do świątyni World Peace Stupa z charakterystyczną białą stupą górującą nad jeziorem Phewa. Przepięknie widać stąd Pokharę, a przy dobrej przejrzystości powietrza także pasmo Annapurny z charakterystycznym szczytem Fishtail (Machapuchare) – świętą górą Nepalczyków. Od kilku lat można także wybrać się na Pumdikot – punkt widokowy z posągiem Shivy i posągiem złotego byka. Osoby, które chcą zobaczyć Himalaje mogą o świecie wybrać się na wschód słońca na wzgórzu Sarangot – co prawda trzeba tu trochę podejść pod górę, ale jest to raczej spacer (specjalna kondycja nie jest wymagana). Polecamy także wybrać się w Pokharze do Tibetan Refugee Camp, gdzie żyją uchodźcy z Tybetu. Co prawda zasymilowali się oni z kulturą nepalską, bo są tu od wielu lat, ale jednak zachowują swoją odrębność, mają własne obyczaje i język. Wyroby, które ręcznie wyrabiają m.in. wełniane i jedwabne dywany i tkaniny należą do jednych z najbardziej oryginalnych w Nepalu. Pokhara to także przepiękne jezioro Phewa, długi deptak nad jeziorem i kameralna tajemnicza świątynia Barahi na środku akwenu. W okolicach jeziora naprawdę jest co robić. Można godzinami spacerować jego brzegiem, można wybrać się łódeczką na przejażdżkę i zawitać na środek jeziora do hinduistycznej Świątyni Barahi, można powędrować lokalnymi uliczkami, zajrzeć do lokalnych sklepów i restauracji. Czas tutaj płynie inaczej niż w gwarnej stolicy.
Święte miejsca buddystów
Nie każdy pewnie wie, że to w Nepalu urodził się Budda! Urodził się w Lumbini i tam wybierają się wyznawcy buddyzmu z wielu krajów, a także osoby zainteresowane tym nurtem religijnym. W Lumbini znajdują się:
- pozostałości świątyni Māyādevi (matki Buddy)
- zbiornik wodny – miejsce kąpieli królowej Māyādevi przed porodem
- kolumna Aśoki – kolumna z czerwonego piaskowca upamiętniającą pielgrzymkę cesarza Aśoki
- charakterystyczny kamień, interpretowany przez wielu badaczy jako oznaczenie dokładnego miejsca narodzin Buddy
- pozostałości klasztorów buddyjskich z III–V w. p.n.e.
- pozostałości stup buddyjskich z okresu od III w. p.n.e. do XV w. n.e.
Buddyjskie świątynie to także Swayambunath i Boudhanath w Kathmandu – wspominane już wyżej. Osobom zainteresowanym buddyzmem lub wyznawcom buddyzmu rekomendujemy także wizytę i nocleg, lub kilkudniowy pobyt w jednym z klasztorów buddyjskich. W trakcie takiego pobytu można zanurzyć się w codzienne rytuały mnichów, zobaczyć, jak żyją, oddać się medytacji.
Joga, SPA i inne azjatyckie zabiegi i rytuały dla ciała i ducha
Joga w Nepalu jest bardzo popularna. Nepalczycy twierdzą, że jej podstawy powstały właśnie tutaj. Osoby zainteresowane jogą lub ją praktykujące mogą skorzystać w Nepalu z zajęć jogi: grupowych, lub indywidualnych. Na przykład na Thamelu jest wiele ośrodków oferujące takie zajęcia turystom. My organizujemy także wycieczki do Nepalu z jogą, podczas których uczestnicy praktykują jogę codziennie. Poza jogą rekomendujemy także wizytę w nepalskim SPA i skorzystanie z zabiegów tu oferowanych. Są to różnej maści masaże – my polecamy wybrać te głębokie lub aromaterapeutyczne. Są to masaże intensywne, mocno rozluźniające powięzi i mięśnie. Zawsze nas to zadziwia, że masaże wykonują najczęściej drobniutkie masażystki, które jednak potrafią całkiem mocno przycisnąć delikwenta do stołu 😉
Bardzo relaksującą formą wypoczynku jest także seans terapeutyczny dźwiękami mis i gongów, podczas którego ich wibracje działają uzdrawiająco na ciało i ducha. Seans trwa zazwyczaj godzinę lub dłużej i uczestnicy wychodzą z niego wyciszeni, zrelaksowani i zregenerowani. W Kathmandu na Thamelu jest wiele miejsc oferujących takie seanse. Mamy swoje ulubione studia i chętnie je naszym klientom rekomendujemy.
Przyroda i spotkania z dzikimi zwierzętami
Nepal to nie tylko góry i Himalaje, ale także ciekawa dzika przyroda. Niestety Kathmandu rozrastając się, pozbywało się sukcesywnie terenów zielonych i właściwie niewiele jest w samym mieście miejsc zadrzewionych. Ale perełki można znaleźć nawet i tutaj! Na Thamelu polecamy wizytę w Garden of Dreams, gdzie poza gatunkami lokalnej flory można spotkać charakterystyczne szare wiewiórki dość już przyzwyczajone do widoku ludzi. Także w Kathmandu spotykamy inne dzikie zwierzęta np. małpy (szczególnie w okolicy Świątyni Małp) czy jelenie żyjące w rezerwacie w kompleksie Pashupatinath.
Osoby zainteresowane roślinnością Nepalu mogą wybrać się do ogrodu botanicznego w Godavari. Nasi klienci chętnie wybierają się jeszcze dalej: do parków narodowych Chitwan lub Bardia. Wycieczka tam to niesamowita okazja na spotkanie na żywo ze zwierzętami, które w Polsce mamy szansę zobaczyć jedynie w zoo. Zobaczymy tu zatem nosorożca, słonia, krokodyla, przepięknie upierzone lokalne ptactwo, a szczęściarze (lub pechowcy) mogą stanąć oko w oko z tygrysem… A wszystko w otoczeniu dżungli, poprzetykanej korytami krętych szumiących rzek.
Jednym słowem, nawet jeśli nie chodzisz po górach i wystarczy Ci spojrzenie na nie z daleka, to znajdziesz podczas urlopu w Nepalu coś dla siebie! Nakarmisz ciało i ducha, odkryjesz tajemnice azjatyckiej przyrody, zobaczysz świątynie, pałace i posągi znajdujące się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Zapraszamy na wycieczki krajoznawcze, podczas których odkryjesz Nepal piękny, bogaty w zabytki i tradycje i przyjazny. Czekamy na Ciebie, namaste!