Wyjazd do Nepalu – najczęściej zadawane pytania
Przed wyjazdem do Nepalu pojawia się wiele pytań, na które szukamy odpowiedzi. Jest to przecież wyprawa odległa, zazwyczaj obejmująca trekking lub wspinaczkę w Himalajach, zatem trzeba się do wyjazdu dobrze przygotować. Na najważniejsze z tych pytań znajdziecie odpowiedzi poniżej.
Czy każdy w Nepalu znajdzie coś ciekawego dla siebie?
Zdecydowanie tak! Bo Nepal to nie tylko Himalaje, czyli atrakcje górskie. Choć zdecydowanie najwięcej osób decyduje się na wycieczkę do Nepalu ze względu na góry i najpiękniejsze chyba na świecie szlaku trekkingowe i wspinaczkowe. Ale poza szczytami Nepal to także ciekawa kultura i architektura, dzika przyroda, dużo aktywności rekreacyjno-sportowych tj. rafting, paragliding. Także osoby zainteresowane buddyzmem, medytacją i duchową odnową znajdą w Nepalu wiele miejsc mocy. To tu urodził się Budda i miejsce jego urodzenia: Lumbini warto odwiedzić. Poza Kathmandu i jego niezaprzeczalnym urokiem oraz atrakcjami z listy UNESCO koniecznie trzeba odwiedzić Pokharę z jej orzeźwiającym klimatem i jeziorami opływającymi miasto. Polecamy także wycieczkę do jednego z parków narodowych (Chitwan, Bardia) w celu spotkania z naprawdę dziką przyrodą. To tu można obserwować z bliska nosorożca, słonia, aligatora lub tygrysa. Dużą atrakcją jest także to, co Nepal serwuje na talerzu! Potrawy wpisujące się w kuchnię nepalską są bowiem kolorowe, aromatyczne, wyraziste w smaku i bardzo zdrowe. Nepalczycy gotują, używając bogactwa przypraw, jedzą dużo warzyw, ryżu, zatem dla osób ciekawych czegoś nowego na talerzu, to wielka przygoda i kulinarna uczta. Kto chce, może przejść na miejscu szkolenie z kuchni orientalnej. Osobiście po tych wszystkich atrakcjach lubimy wstąpić na aromatyczną kawę i lokalnego ulicznego ryżowego obwarzanka do Bhaktapur – małego newarskiego miasteczka położonego na uboczu między Kathmandu i Pokharą.
Czy trekking w Himalajach jest dla każdego?
Tak, bo w Himalajach znajdziemy szlaki trekkingowe o różnym stopniu trudności. Najbardziej popularnymi trekami są ten do bazy pod Everestem lub do bazy pod Annapurną. Pierwszy jest trudniejszy, drugi łatwiejszy. Wciąż jednak oba są trekami wysokogórskimi, gdzie wchodzimy na wysokość powyżej 4000 m n.p.m. Ale można także wybrać się niżej, a wciąż zobaczyć z bliska najwyższe szczyty świata. Na szlakach oscylujących wokół 3000 m n.p.m. nie jest wymagana niesamowita kondycja, ale na każdej trasie trzeba po prostu lubić aktywność na świeżym powietrzu i ruch. Zatem na trekking w Himalajach może wybrać się niemal każdy zdrowy człowiek po dopasowaniu do swoich potrzeb i możliwości trudności szlaku trekingowego.
Jakich temperatur można się spodziewać w Nepalu?
To zależy od tego kiedy jedziemy i jak wysoko wchodzimy. Jesienią i wiosną – wtedy, kiedy w Nepalu trwa tzw. sezon turystyczny – temperatury i pogoda są najbardziej przyjazne. W miastach (Kathmandu, Pokharze) – czyli na ”nizinach” w dzień jest ciepło (20-30 stopni Celsjusza), w nocy temperatura spada o kilka stopni. W zimie temperatury w ciągu dnia nieco spadają w porównaniu do wiosny i jesieni (15-20 stopni), ale w nocy bywa już dość zimno (0-5 stopni). Lato jest w Nepalu bardzo ciepłe (30-35 stopni) i wilgotne. Nieco inaczej sprawa wygląda na szlakach trekkingowych. Tutaj także w dzień bywa ciepło i słonecznie (nawet do 25 stopni w zależności od wysokości), ale po zajściu słońca temperatura szybko spada do kilku stopni, a w wyższych partiach Himalajów nawet do poniżej zera. W bardzo wysokich partiach gór (powyżej 4500/5000 m n.p.m.) nawet w dzień spotkać można temperaturę między 0-10 stopni. Zupełnie inaczej sprawa ma się z trasami wspinaczkowymi – takimi powyżej 5000/6000 m n.p.m. Tu będzie zimno i w dzień i w nocy, choć po zmroku zdecydowanie chłodniej (temperatury zawsze poniżej zera). Także planując wyprawę do Nepalu i w Himalaje zabrać należy ubrania od krótkich koszulek i spodenek po puchowe ciepłe kurtki i śpiwory.
Czy do Nepalu można jechać cały rok?
Jeśli planujemy trekking w Himalajach, to najlepiej nadają się do tego miesiące wiosenne (marzec-maj) oraz jesienne (wrzesień-listopad). Wtedy pogoda jest dla turystów najbardziej łaskawa. Jeśli jesteśmy gotowi na pewne niewygody, to można się tam wybrać także zimą – za dnia bowiem także wtedy będzie słonecznie i w miarę przyjemnie. Noce jednak są chłodne i wyjście z rana spod kołdry wymaga silnej woli. Latem zaś w Nepalu pada – pora deszczowa nie obejmuje jedynie regionu Mustang, natomiast w innych codziennie należy spodziewać się obfitego deszczu.
Czy w Nepalu jest bezpiecznie?
Nepal jest krajem bezpiecznym dla turystów. Gospodarka tego kraju opiera się w dużej mierze na ruchu turystycznym i przychodach z tego sektora, zatem o turystów i ich komfort się bardzo dba. W Nepalu istnieje nawet policja turystyczna – dedykowana turystom. Tutaj znajdziecie namiary na nią: Nepal Tourist Police – , +977-1-4247041
Ludzie są w Nepalu przyjaźni, chętnie udzielają pomocy i informacji. Naturalnie tak, jak i w innych miejscach warto zachować zdrowy rozsądek i nie chodzić nieznanymi uliczkami późną nocą, zwłaszcza samotnie. W kontekście zdrowia Nepal też raczej jest bezpieczny, choć osoby o delikatnych żołądkach powinny stosować kilka podstawowych zasad higieny. Trzeba unikać soków wyciskanych na ulicach i nieumytych owoców. Wszyscy turyści powinni mieć w momencie wjazdu polisę ubezpieczeniową obejmującą leczenie szpitalne i ambulatoryjne (w tym także infekcji covidowej). Osoby wybierające się na trekking czy wspinaczkę dodatkowo muszą mieć wykupioną opcję SWR – sporty wysokiego ryzyka – obejmująca transport medyczny helikopterem w razie zachorowania lub wypadku. W Kathmandu lub Pokharze dla turystów dostępne są placówki medyczne o dobrych standardach.
Czy przed wyjazdem do Nepalu wymagane są jakieś szczepienia?
Szczepienia przed wyjazdem do Nepalu nie są wymagane, ale jest lista szczepień rekomendowanych. Wśród nich są:
- WZW A – wirusowe zapalenie wątroby typu A
- WZW B – wirusowe zapalenie wątroby typu B
- ŻG – Żółta gorączka (szczepienie niekonieczne)
- BTP – błonnica, tężec, polio
- DB – dur brzuszny
- W – wścieklizna (szczepienie zalecane w zależności od charakteru pobytu)
- JZM – japońskie zapalenie mózgu (szczepienie zalecane w zależności od charakteru pobytu)
- MK – szczepionka meningokokowa (szczepienie zalecane w zależności od charakteru pobytu)
- COVID 19 – szczepienie przeciw koronawirusowi
Szczepienia nie są w Nepalu sprawdzane, nie jest wymagany żaden dokument je potwierdzający. Wyjątkiem są szczepienia na koronawirusa – jeśli przed przyjazdem w formularzu “przyjazdowym” zadeklarujemy, że jesteśmy zaszczepieni, to na lotnisku w Kathmandu po wylądowaniu nasz certyfikat covidowy będzie sprawdzony. Jeśli natomiast zadeklarujemy, że nie jesteśmy zaszczepieni, to powinniśmy mieć w momencie wjazdu negatywny wynik testu PCR nie starszy niż 72 godziny.
Czy są jakieś przeciwskazania do trekkingu/wspinaczki w Nepalu?
Tak jak do większości aktywności i sportów związanych z intensywnym ruchem i wysokością, także i do trekingów i wspinaczek są pewne przeciwskazania. Na pewno należą do nich aktywne infekcje lub infekcje niedoleczone, niedawno przebyta antybiotykoterapia, niewyleczone zęby, choroby nowotworowe, aktywne (zaostrzone) choroby przewlekłe tj.: RZS, choroby neurologiczne, metaboliczne, choroby układu pokarmowego, choroby krążenia, choroby narządu ruchu (w tym stany pooperacyjne), zaburzenia psychiczne. Dlatego istotne jest, żebyśmy przed wyjazdem udali się do lekarza rodzinnego i zrobili podstawowe badania, a także zapytali lekarza o rekomendację dotyczącą wyjazdu w Nepalu czy w Himalaje.
Czy na trasach trekkingów jest internet?
Według nas niestety, według innych na szczęście: jest. Niestety, bo jeszcze 10 lat temu było z tym krucho i był w tym pewien urok. Ten brak kontaktu ze światem dawał możliwość zupełnego oddania się przygodzie i skupienia się na tym co tu i teraz. Pamiętamy nasze pierwsze treki, kiedy jedynie co jakiś czas w jakimś teahousie możliwe było skorzystanie z internetu i jak długo wtedy wysyłały się maile czy zdjęcia. Obecnie infrastruktura internetowa znacznie się w Nepalu poprawiła. Ma to związek m.in. z trzęsieniem ziemi, które nawiedziło ten kraj w 2015 rokiem. Władze tego kraju uznały za priorytet wzmocnić sieć internetową i usprawnić możliwości komunikacyjne ludzi zamieszkujących nawet w odległych rejonach kraju i na wysokościach. Stąd też dziś internet jest dostępny w wielu miejscach, z pewnością na trasach treków kultowych tj. Everest Base Camp czy Annapurna Base Camp. Wciąż może być z nim nieco gorzej na trasach treków w rejonach mniej uczęszczanych i mniej zamieszkanych.
Mamy nadzieję, że osoby, które planują wakacje w Nepalu, coraz bardziej mogą zwizualizować sobie pobyt w kraju Yeti i mają coraz większą ochotę na przygodę swojego życia. Namaste!