Zakupy w Nepalu – co warto tu kupić?
Wyjazd do Nepalu to nie tylko okazja, aby zobaczyć najwyższe góry świata, odkryć tajniki lokalnej kuchni czy zanurzyć się w magicznej buddyjsko-hinduistycznej kulturze! Podczas wycieczki do Nepalu możemy kupić wspaniałe pamiątki, przyprawy, biżuterię, ubrania, ciekawe rękodzieło, lokalne specjały czy sprzęt trekingowy i wspinaczkowy… co warto wiedzieć, zanim przywieziemy z odległego zakątka świata nowe skarby?
Zakupy w Nepalu – czy można się targować?
Co do zakupów podczas pobytu w Nepalu obowiązuje kilka zasad, które warto znać i stosować. Zarówno w Kathmandu, jak i Pokharze są dzielnice turystyczne, w których znajduje się wiele sklepików z różnorodnym asortymentem. Właściciele i sprzedawcy w zachęcający sposób eksponują swój towar i wszystko wygląda pięknie, kolorowo i ciekawie. Zazwyczaj dodatkowo w dzielnicach handlowych słychać piękną muzykę np. buddyjskie mantry, a po ulicach roznoszą się zapachy palonych kadzideł. Sprzedawcy aktywnie zapraszają do obejrzenia swojego towaru, zagadują turystów, czasami w sklepach oferują herbatę. Są przygotowani do targowania się i jest ono częścią transakcji. Oczywiście w granicach rozsądku, jednak warto się w tych lokalnych sklepikach trochę potargować. Nie targujemy się w supermarketach, gdzie ceny są z góry ustalone, czy też w schroniskach na treku. Tam także ceny są stałe i zazwyczaj zależą od wysokości, na której znajduje się teahouse. Im wyżej, tym drożej i nie powinno to nikogo dziwić. Możliwości transportu towarów w wyższe partie Himalajów są ograniczone i zazwyczaj produkty transportowane są na plecach zwierząt (jaków i osłów) oraz tragarzy, zatem ich ceny rosną.
W nepalskich sklepach płacimy rupiami, czyli po wymianie waluty na lokalną. W niektórych miejscach, szczególnie w dużych miastach (Kathmandu, Pokharze) można płacić także kartą, ale trzeba się liczyć z dodatkowymi kosztami takiej transakcji. Zazwyczaj na zakupy pamiątek warto przeznaczyć sobie dodatkowy dzień pobytu w Nepalu, ponieważ wybór jest ogromny i liczba sklepików w dzielnicach turystycznych naprawdę duża.
Zakupowy zawrót głowy – co warto przywieźć z Nepalu?
Zakupy w Nepalu oznaczają zazwyczaj zanurzenie się w wielobarwne, aromatyczne i piękne towary, co szczególnie lubią panie 🙂. W Nepalu warto zatem kupić kolorowe i delikatne szale z paszminy/kaszmiru i jedwabiu, koce lub szale z wełny jaka, wspaniałe skórzane lub zamszowe wyszywane ręcznie torby. Można tutaj nabyć również piękną srebrną i złotą biżuterię z egzotycznymi kamieniami, ręcznie malowane buddyjskie mandale (precyzyjne dzieła sztuki) czy przepiękne obrazy. Dobrym pomysłem będzie też zakup herbaty, kawy i przypraw, wełnianego poncza, swetrów kaszmirowych, kolorowych czapek, rękawiczek, czy przewiewnych ubrań z bawełny lub lokalnego lnu. Znajdą tu też coś dla siebie fani medycyny ayurwedyjskiej (zioła, preparaty, suplementy) oraz kuchni nepalskiej i indyjskiej (aromatyczne przyprawy). Dla panów zdecydowanie polecamy noże kukuri, nepalski rum, skórzane portfele i inne męskie precjoza. Dodatkowo w Nepalu znaleźć można dużo pamiątek związanych z kulturą buddyjską czy hinduistyczną np.: misy tybetańskie, figurki Buddy i hinduistycznych bogów, kadzielnice, buddyjskie sznury modlitewne itp. No i oczywiście sprzęt i ekwipunek trekkingowy i wspinaczkowy (o czym więcej poniżej).
Zakupy sprzętu trekingowego i wspinaczkowego w Nepalu
Wszyscy uczestnicy naszych grup trekkingowych i wspinaczkowych otrzymują od nas szczegółowe listy ekwipunku i wyposażenia niezbędnego podczas wyprawy. W Nepalu (poza butami trekkingowymi, które muszą być już sprawdzone w chodzeniu i dopasowane do stopy) można kupić większość z tych rzeczy. Zakupy uzależnione są zazwyczaj od godziny przylotu uczestników wyjazdu i tego, co planowane jest na kolejny dzień – jeśli przylot rano, to można na nie poświęcić pierwsze popołudnie. Wszystkie sklepy ze sprzętem są blisko hoteli, w których kwaterujemy naszych gości (na Thamleu) i otwarte do późnego wieczora. W razie potrzeby chętnie wskażemy zaufany sklep czy kantor do wymiany gotówki. Współpracujemy ze sprawdzonymi sklepami i producentami odzieży czy sprzętu puchowego. Można sobie zatem wykonać kurtkę czy śpiwór na wymiar! Ale równie duży jest wybór gotowych produktów. Przykłady cen np. puchowy śpiwór do -10 comfort ok. 100-200 USD, puchowa kurtka ok. 80-150 USD (do 200 USD super jakość), kijki trekkingowe ok. 20-30 USD, ubrania na trekking (bielizna, spodnie, koszulki) – ok. 150-200 USD w sumie. W sklepach ze sprzętem również można się targować.
Podsumowując: na wyprawę wspinaczkową czy trekingową nie trzeba przyjeżdżać z całym sprzętem, bo wszystko można kupić w Nepalu taniej niż w Polsce. Jakość sprzętu jest tu zróżnicowana i warto skorzystać z podpowiedzi, w jakim sklepie nabędziemy sprzęt o odpowiednim dla nas standardzie.
Jednym słowem z wyjazdu do Nepalu wracamy zazwyczaj z nadprogramowym bagażem, co warto uwzględnić, planując pakowanie. Pamiętajmy, że zyski z turystyki to jedno z najważniejszych źródeł dochodu narodowego w Nepalu i należą do niego także dochody z handlu. Zatem warto wybrać się w Nepalu na zakupy i przywieźć z wyprawy oryginalne pamiątki.