Ayurveda trip/ 12 dni, 1592 m npm.
Ayurveda Trip Nepal jest to wycieczka do Nepalu inna niż zwykłe turystyczne eskapady głównie dlatego, że spotkamy kulturę Nepalu w jej naturalnej odsłonie. Będziemy tak blisko, jak zwykli turyści być nie mogą. Poza odwiedzeniem nepalskich świątyń (buddyjskich stup Swyambunath i Boudhanath oraz hinduistycznej Pashupatinath) i placów królewskich Bhaktapur i Patanu, poznamy tajniki tradycyjnej kuchni nepalskiej (bardzo zdrowej i naturalnej). Spędzimy 2 noce na nepalskiej wsi, co pozwoli doświadczyć choć przez chwilę życia jej mieszkańców. Wybierzemy się na punkt widokowy Sarangkot z przepiękną panoramą Himalajów, aby doświadczyć ich majestatu i nasycić się ich energią. Wreszcie weźmiemy udział w obchodach magicznego święta Tihar – święta świateł, radości, bogato ilustrowanego ciekawymi obrzędami i tradycjami. Podczas wyjazdu przynajmniej kilka razy spotkamy się na wykładach prowadzonych przez Marka Kleciaka. Będzie on opowiadał o lekach medycyny ayuravedyjskiej w świetle medycznych badań naukowych krajów zachodnich oraz patentów na składniki czynne tych substancji.
Podczas tej wycieczki do Nepalu będzie także możliwość odwiedzenia placówki wspieranej przez Fundację „Mała Polska w Nepalu”. Fundacja powstała w 2015 roku po tragicznym trzęsieniu ziemi, które pozbawiło życia ponad 9000 Nepalczyków. Organizacja wspiera ofiary kataklizmu, sieroty, osoby bezdomne, rodziny ubogie i będące w potrzebie. Uczestnicy wyjazdu będą mieli szansę wesprzeć podopiecznych fundacji drobnymi upominkami (np. dzieci w sierocińcu, mieszkańców przytułku dla bezdomnych lub dzieci z wiejskiej szkoły). Fundację „Mała Polska w Nepalu” założył Sujan Pandey – właściciel agencji trekkingowej Exploring Nepal Treks & Adventures wraz z żoną Magdaleną Pietruszką-Pandey.
Będziemy zatem poznawać Nepal i siebie nawzajem oraz dowiemy się wiele o ajurwedyjskich tajnikach zdrowia, życiu Nepalczyków, ich kulturze i zasobach. Nepal to miejsce pod wieloma względami niezwykłe, czerpiące wciąż z doświadczeń medycyny naturalnej i tradycyjnej zdrowej kuchni.
Do udziału w wyprawie nie jest wymagane doświadczenie w trekingach lub specjalna sprawność fizyczna, ale należy być przygotowanym na aktywność i ruch każdego dnia (spacery, zwiedzanie). Wykłady będą odbywać się w naturalnych warunkach na świeżym powietrzu, jeśli tylko pozwoli na to pogoda.
Program:
4.11: wylot z Polski/Europy 1_5.11: Przylot/ formalności wizowe, transfer z lotniska i zakwaterowanie w hotelu, spotkanie organizacyjne 2_6.11: Zwiedzanie Kathmandu (trzy najważniejsze świątynie: Swyambunath, Pashipatinath, Boudhanath; transport + przewodnik); nocleg w hotelu ze śniadaniem 3_7.11: Warsztat kuchni nepalskiej (śniadanie i lunch); nocleg w hotelu ze śniadaniem 4_ 8.11: Przejazd do Pokhary i odpoczynek; nocleg w hotelu ze śniadaniem – autobus turystyczny 5_9.11: Rano wejście na punkt widokowy Sarangkot; po śniadaniu zwiedzanie okolic Pokhary (World Peace Stupa, Tibetan Refugee Camp, Mahendra Cave); nocleg w hotelu ze śniadaniem 6_10.11: Przejazd do Bandipur (transport prywatny); spacer po starówce i odpoczynek; nocleg w hotelu ze śniadaniem 7_11.11: Przejazd do Kathmandu (transport prywatny); odpoczynek po południu; nocleg w hotelu ze śniadaniem 8_ 12.11: Zwiedzanie Patanu i Bhaktapur; nocleg w hotelu ze śniadaniem 9_13.11: Wycieczka na nepalską wieś; nocleg w namiotach na wsi (śniadanie i obiadokolacja) – POTRZEBNY ŚPIWÓR 10_14.11: Dzień na nepalskiej wsi; nocleg w namiotach na wsi (śniadanie i obiadokolacja) – POTRZEBNY ŚPIWÓR 11_15.11: Powrót do Kathmandu; zakupy i przygotowanie do wyjazdu; udział w obchodach Laxmi Puja – święta Tihar plus kolacja pożegnalna; nocleg w hotelu ze śniadaniem 12_16.11: Transfer na lotnisko i lot do Polski/ Europy; w dniu wylotu śniadanie w hotelu 17.11: Powrót do domu |
Prowadzący zajęcia/ tourleader:
Marek Strassenburg Kleciak, 53 lata, żona z Nepalu. Pierwszy pobyt w Nepalu 1993 rok.
Studia: chemia kwantowa i architektura.
Przez 15 lat wykładowca na Technische Universität w Hamburgu. Współtwórca pierwszych niemieckich modeli miast w 3D.
Były prezes stowarzyszenia OpenStreetMap Polska.
Ponad 30 patentów z zakresu nawigacji oraz modelowania 3D.
Członek rady naukowej unijnego projektu I-locate www.i-locate.eu/advisory-board/
Autor publikacji z dziedziny geoinformatyki. Współtworzył nepalską mapę cyfrową OpenStreetMap.
Od 2015 roku studia z zakresu medycyny ortomolekularnej i ayuravedyjskiej. Inicjator założenia i prezes stowarzyszenia Zdrowa Polska Czyńmy Dobro.
Więcej szczegółów po kontakcie mailowym: kontakt@exploringnepal.net